Komiksy o superbohaterach, choć niezwykle popularne, rzadko wyrastają ponad poziom solidnego średniaka. Od czasu do czasu zdarzają się jednak wśród nich historie, przy lekturze których nawet najwięksi trykotowi sceptycy myślą sobie „kurde, to jest naprawdę dobre”. Jedną z nich jest seria „Ms Marvel”. Jej pierwszy tom zatytułowany „Niezwykła” właśnie doczekał się polskiego wydania.

Mrs-Marvel1.300m

Kiedy w ubiegłym roku podczas MFKiG w Łodzi Tomasz Kołodziejczak zapowiedział polską edycję „Ms. Marvel”, informacja ta została przyjęta przez fanów z entuzjazmem. Trudno się jednak temu dziwić, bowiem komiksowa seria scenarzystki G. Willow Wilson i rysownika Adriana Alphony za oceanem nie tylko podbiła serca czytelników i krytyków, ale została dostrzeżona przez byłego prezydenta USA Baracka Obamę.

Bohaterką „Ms Marvel” jest Kamala Khan, zafascynowana superbohaterami 16-letnia muzułmanka, urodzona w Ameryce córka pakistańskich imigrantów. Pewnego dnia niespodziewanie sama zostaje obdarzona supermocami. Jako nowa Ms. Marvel staje do walki ze złem, jednocześnie borykając się z problemami i wyzwaniami typowymi dla każdej nastolatki.

Kamala Khan jest już czwartym wcieleniem Ms. Marvel, postaci powołanej do życia jeszcze w 1968 roku przez scenarzystę Roya Thomasa i rysownika Gene’a Colana. Jednocześnie jest pierwszą muzułmańską superbohaterką w uniwersum Marvela, która doczekała się własnej serii komiksowej. Autorką jej przygód jest Gwendolyn Willow Wilson, publikująca jako G. Willow Wilson amerykańska pisarka, która jako studentka uniwersytetu w Bostonie przeszła na islam. Po zmianie wiary przeprowadziła się do Egiptu, gdzie mieszkała przez kilka lat, a owocem jej fascynacji kulturą Wschodu jest m.in. wydana w 2007 roku w ramach imprintu Vertigo powieść graficzna „Cairo”. Album został na tyle dobrze przyjęty przez odbiorców, że autorka poważnie zaangażowała się w tworzenie komiksów. Za swoją autorską serię „Air” zdobyła nominację do nagrody Eisnera, współtworzyła miniserię poświęconą postaci Vixen, mało znanej w naszym kraju członkini Ligi Sprawiedliwości, a przez moment także przygody Supermana.

Plansza 3

Te wszystkie twórcze doświadczenia doprowadziły ją do „Ms Marvel”, serii, która podbiła listy bestsellerów, a w 2015 roku zdobyła aż pięć nominacji do nagrody Eisnera. Choć w komiksowych przygodach Kamali Khan nie brakuje supermocy, to „Ms Marvel” jest przede wszystkim opowieścią obyczajową. Główna bohaterka, jak każda nastolatka, ma swoje problemy. Czuje się permanentnie nierozumiana: przez rodziców, brata i rówieśników. Zależy jej na klasowej popularności, by ją zdobyć, jest gotowa na wiele. A wiara wymusza na niej dodatkowo liczne ograniczenia pogłębiające jej alienację. Świat superbohaterów był dla Kamali odskocznią od problemów codziennego życia. Nierealnym marzeniem, którego spełnienie miało rozwiązać wszystkie jej kłopoty. Kiedy jednak otrzymała supermoce, okazało się, że życie superbohaterki niesie ze sobą wyzwania, z którymi także niełatwo sobie poradzić.

Największym atutem „Ms Marvel” jest główna bohaterka − zwyczajna dziewczyna, której nie sposób nie lubić. Choć problemy, z jakimi się zmaga, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka „egzotyczne”, w rzeczywistości są uniwersalne i czytelne dla każdego. Dzięki temu czytelnik przywiązuje się do Kamali już od pierwszych kadrów komiksu, a co za tym idzie, autentycznie przejmuje jej losem. W scenariuszu G. Willow Wilson nie brakuje superbohaterskiej akcji, ale też inteligentnego humoru i ciekawostek na temat życia w islamskiej rodzinie. Najważniejsze są w nim jednak emocje czyniące z „Ms Marvel” lekturę nie tylko trzymającą w napięciu, lecz także wyraźnie wyróżniającą się na tle innych, w większości sztampowych serii superbohaterskich.

Plansza 2

Za stronę graficzną cyklu odpowiada Adrian Alphona, rysownik, który wspólnie ze scenarzystą Brianem K. Vaughanem stworzył serię „Runaways”. Osoby znające ten cykl odnajdą w kadrach „Ms Marvel” tę samą lekką, bogatą w detale kreskę niepozbawioną akcentów satyrycznych.

We wstępie wspomniałem, że komiks Wilson i Alphony docenił sam Barack Obama. Były prezydent dał temu wyraz podczas wystąpienia w Białym Domu w marcu ubiegłego roku. Postać Kamali Khan została również wykorzystana w kampanii skierowanej przeciwko antyislamskim ogłoszeniom, jakie pojawiły się w styczniu 2015 roku na miejskich autobusach w San Francisco. Miejscy artyści zakrywali je podobiznami superbohaterki, zmieniając ich negatywny przekaz w rysunkowe żarty.

Popularność serii „Ms Marvel” sprawiła, że pakistańska nastolatka szybko zaczęła pojawiać się poza komiksami. W sierpniu 2015 roku ukazała się adaptacja pierwszych pięciu zeszytów cyklu w formie audiobooka. Z kolei na październik tego roku zapowiedziano premierę powieści „Ms Marvel: Fists of Fury”, w której Kamala Khan ma się zmierzyć z problemem przemocy w szkole.

Plansza 1

„Ms Marvel” to trzecia po „Superior Spider-Man” i ”„Thorze Gromowładnym” seria z linii Marvel Now, którą będę uważnie śledził. Sprawnie napisana i znakomicie zilustrowana, powinna spodobać się nawet tym, którzy na co dzień opowieści o superbohaterach omijają szerokim łukiem.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Marcin Kamiński

Tytuł: Ms. Marvel Volume 1: No Normal
Scenariusz: G. Willow Wilson
Rysunki: Adrian Alphona
Tłumaczenie: Anna Tatarska
Wydawca oryginalny: Marvel
Wydawca: Egmont
Data premiery: 25.01.2017 r.
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Liczba stron: 120
Cena: 39,99 zł