"Papieże w historii. Leon Wielki. Pogromca Attyli

„Papieże w historii. Leon Wielki. Pogromca Attyli”

V wiek naszej ery to wczesny i wciąż dość burzliwy okres w historii chrześcijaństwa. Sama religia od ledwie stu lat nie jest prześladowana, ale w Europie to nadal czas wielkich niepokojów i wojen. Osłabione Cesarstwo Rzymskie stoi w obliczu najazdów licznych plemion. I w tym momencie na tronie papieskim zasiada Leon I – bohater komiksu z serii „Papieże w historii”.

Komiks „Leon Wielki. Pogromca Attyli” jest drugim, obok „Jan Paweł II. Nie lękajcie się”, albumem z serii „Papieże w historii”, wydawanej przez Egmont. Kolekcja ta przybliża dzieje świata przez pryzmat historii papiestwa. Przywódcy Kościoła katolickiego byli i są osobami o wielkich wpływach, dyplomatami, negocjatorami, przywódcami wojskowymi i przewodnikami duchowymi, lecz także zwyczajnymi ludźmi stojącymi w obliczu własnego przeznaczenia. Na listopad 2020 roku zaplanowano kolejne części – tym razem o Klemensie V oraz świętym Piotrze.

O historii słów kilka

Podłoże historyczne tamtych czasów jest bardzo istotne. Religia chrześcijańska, po tym jak została w 313 roku zalegalizowana przez cesarza rzymskiego Konstantyna i w dziesięć lat później uczyniona oficjalną religią imperium, dopiero się rozwijała. Na soborach założycielskich, jak chociażby soborze nicejskim z 325 roku, ustalane są obowiązujące do dziś zasady tej wiary. Jednocześnie samo cesarstwo jest mocno osłabione i wewnętrznie podzielone. Obserwujemy rywalizację między Rzymem a Konstantynopolem (do którego Konstantyn przeniósł stolicę).

Tymczasem ludy barbarzyńskie, które doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji panującej w cesarstwie, rozpoczynają niepohamowany podbój Zachodu. W trakcie trwania piątego stulecia naszej ery znane wszystkim plemiona Wizygotów, Burgundów, Wandalów czy Hunów przemierzają w celach zupełnie niepokojowych tereny Europy i Imperium Rzymskiego.

Leon I Wielki a Hunowie

Pierwsza część komiksu o Leonie I to opowieść o najeździe Hunów. Mamy rok 452 naszej ery, a Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi. Stojący na czele Hunów Attyla sieje spustoszenie w Europie i zagraża Wiecznemu Miastu. Lud rzymski czuje się opuszczony przez cesarza Walentyniana III, który ukrył się w swoim pałacu w Rawennie. Na spotkanie z „Biczem Bożym” postanawia wyruszyć papież Leon I, chcąc odwieść barbarzyńcę od ataku na Rzym.

Dzięki zdecydowanej postawie i odwadze osobistej Leon I potwierdza swój autorytet głowy Kościoła i czyni z Rzymu niekwestionowaną stolicę chrześcijaństwa. Nie bez znaczenia jest to, że w 453 roku Attyla zmarł z powodu krwotoku z nosa, kiedy krew zalała mu płuca, podczas gdy sam władca był kompletnie bezwładny z powodu nadmiernej ilości spożytego alkoholu. Uznano to za efekt gniewu Bożego, co jeszcze bardziej umocniło pozycję głowy Kościoła w Rzymie.

Historia w komiksie

Jak pisałem już w recenzji poprzedniego albumu z serii „Papieże w historii”, każdy z komiksów jest wzbogacony o suplement historyczny z sylwetką danego papieża, historią jego życia, omówieniem pontyfikatu i najważniejszych wydarzeń, a także leksykonem postaci, miejsc i słowniczkiem pojęć, które się pojawiały. W ten sposób czytelnik chcący pogłębić swoją wiedzę na poruszony wcześniej temat będzie mógł w łatwy sposób wyszukać go w książkach czy Internecie.

Autorką scenariusza jest francuska historyczka, pisarka i scenarzystka komiksów historycznych France Richemond, natomiast za rysunki odpowiada włoski rysownik i kolorysta Stefano Carloni. Konsultantem historycznym serii oryginalnej jest Bernard Lecomte, dziennikarz, publicysta, slawista, jeden z najlepszych francuskich znawców tematyki Europy Środkowo-Wschodniej i Watykanu.

Warto czy nie warto

Podtrzymuję swoją opinię na temat tej serii. Każda z części jest ciekawa. Jednych przyciągnie aspekt religijny opowieści. Inni – w tym ja – skupią się bardziej na części historycznej i zrozumieniu powiązań między religią i historią w obliczu wydarzeń, o których tak wiele słyszeliśmy na lekcjach historii. Nie zmienia to jednak faktu, że całość uzupełnia się w sposób bardzo przemyślany i interesujący. Czyni to z serii „Papieże w historii” znakomite wprowadzenie do tematów z pogranicza świecko-duchowego. Czekam na kolejne albumy z serii z niecierpliwością.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Michał „Emjoot” Jankowski

Wydanie: 2020
Seria/cykl: PAPIEŻE W HISTORII
Scenarzysta: France Richemond
Ilustrator: Stefano Carloni
Tłumacz: Ernest Kacperski
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 20.05.2020
Kategorie: Komiksy » Komiksy historyczne
Wydawca: Egmont
EAN: 9788328198845
Liczba stron: 56
Wymiary: 21