Muminki. Tom 1 – okładka

Muminki to sympatyczne, radosne i odrobinę naiwne stworki, które od lat bawią swoimi przygodami zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych czytelników. Egmont zrobił wszystkim miłą niespodziankę, wznawiając ostatnio komiksy autorstwa Tove Jansson. W nowej edycji te rysowane pierwotnie z myślą o publikacji na łamach prasy paski są publikowane w efektownych tomach zbiorczych. 

Przygody Muminków

Wszystko rozpoczyna się od opowieści zatytułowanej „Rabusie”. Ryjek pomaga Muminkowi pozbyć się z domu krewnych. Muminek jest zbyt grzeczny, by ich wyprosić, a pomysły Ryjka okazują się – delikatnie mówiąc – mało skuteczne. „Życie rodzinne” to tytuł historii, w której Muminek poznaje… swoich rodziców. Rozłąka trwała długo i rodzina musi nadrobić stracony czas. Później przychodzi pora na odpoczynek – Muminek, panna Migotka oraz rodzice Muminka udają się na wakacje. W opowieści „Muminki na Riwierze” obserwujemy, jak radzą sobie w nowym, eleganckim otoczeniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że mieszkają w najdroższym pokoju hotelowym, choć nie mają żadnych pieniędzy, to trzeba przyznać, że nie najgorzej dają sobie radę. Gdy Muminki wyruszają na wycieczkę, to mamy gwarancję zwariowanych przygód. Tak dzieje się w historii „Wyspa Muminków”. Sympatyczna rodzina trafia na tajemniczą wyspę, gdzie odnajduje… swoich przodków. Jest to o tyle intrygujące, że przodkowie wciąż żyją.

Muminki. Tom 1 – Przykładowa ilustracja

Bohaterowie nie muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu przygód. Dużo dzieje się również w ich dolinie. Gdy nadchodzi zima, sympatyczne stworzonka zapadają w sen zimowy. W historii „Niebezpieczna zima” opisane zostały zdarzenia, do jakich doszło, gdy Muminki zrezygnowały z drzemki. Mama Muminka lubi zajmować się domem, ale pod naciskiem sąsiadki wynajmuje pomoc domową. U Muminków ta praca daleka jest od zwyczajności, o czym przekonuje opowieść „Zabawa w udawanie”. Muminek wreszcie postanawia wyprowadzić się od rodziców i zbudować dom. Pocieszny bohater wyznacza nowe standardy budowlane. „Nowy dom Muminka” to historia o perypetiach związanych z budową. Gdy pod wpływem proroka Muminki postanawiają rozpocząć nowe życie, robi się naprawdę ciekawie. Czy jednak sympatyczna rodzina jest w stanie odrzucić własny styl życia i wartości? Odpowiedź znajdziemy w historii „Nowe życie Muminków”. Ostatnie trzy opowiastki pokazują miłosne perypetie Muminka („Zakochany Muminek”), konsekwencje wyhodowania dżungli („Dżungla w Dolinie Muminków”) oraz  spotkanie z przedstawicielami pozaziemskiej cywilizacji („Muminki i Marsjanie”). 

Mama Muminków

Pierwszy tom nowego wydania zawiera opowieści, które pierwotnie były publikowane na łamach londyńskiego „Evening News”. Komiksy z Muminkami pojawiły się na rynku brytyjskim w 1954 roku, zatem piętnaście lat po tym jak Tove Jansson powołała te zabawne stworki do życia (pierwsza opowieść o Muminkach powstała w roku 1939, ale opublikowana została dopiero po wojnie, w 1945 roku). Mamy tu jedenaście czarno-białych historyjek o przygodach Muminka, jego rodziców, Ryjka, Włóczykija, Panny Migotki oraz Małej Mi. Te historie nadal doskonale się czyta. Są ciepłe, mądre i zabawne. Autorka w dyskretny sposób prezentuje znaczenie takich wartości jak przyjaźń, miłość, rodzina, przyroda. Co więcej, ten komiks nadal dobrze wygląda. Rysunki Jansson są czytelne i przejrzyste. Decyzja, by opublikować te paski na żółtym papierze, również dobrze się sprawdza. Mamy tu namiastkę prasowej wersji komiksu.

Muminki. Tom 1 – Przykładowa ilustracja

Po komiksową serię sięgną z pewnością miłośnicy przygód sympatycznych stworków, którzy wychowywali się na emitowanym w TVP serialu kukiełkowym „Opowiadania Muminków”, stworzonym przez łódzką wytwórnię filmów animowanych Semafor w latach 1977-1982, a także ci, którzy większym sentymentem darzą serial rysunkowy z lat dziewięćdziesiątych. Oczywiście pretekstem może być chęć zapoznania z tymi mądrymi i zabawnymi historiami swoich dzieci, ale jest bardziej niż pewne, że dorośli czytelnicy z chęcią zanurzą się w tym świecie, by jeszcze raz – choć na chwilę – poczuć się jak za dawnych lat.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Paweł Ciołkiewicz

 
Tytuł: „Muminki”

Scenariusz i rysunki: Tove Jansson
Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Wydawca: Egmont
Data polskiego wydania: 2021
Objętość: 232 strony
Format: 215 x 285 mm
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 99,99 zł