Brecht Evens Pantera

Brecht Evens przedstawia nam niepokojącą powieść graficzną o małej dziewczynce i jej wyimaginowanym kocim towarzyszu. Obrazoburczy w swoich rysunkach i układzie stron, subtelny w swoich opowieściach i zręczny w uchwyceniu ludzkich przeżyć, Evens, stworzył splątane i mroczne arcydzieło.

Krystynka mieszka w dużym domu z ojcem i jej kotką, Panną Kocinką. W momencie gdy Kocinka zachorowała i w efekcie zmarła, Krystynka jest zdruzgotana. Jednak gdy pozostaje sama w swoim pokoju, zaczyna się dziać coś wyjątkowego: z szafki w kredensie wyskakuje Pantera i rozpoczyna swoją opowieść o odległej Panterlandii, gdzie jest księciem koronnym.

Zmiennokształtny mówi Krystynce wszystko, co ta chce usłyszeć i zaczyna przejmować kontrolę nad życiem Krystynki, alienując ją od innych zabawek i przyjaciół. W miarę jak Krystynka traci kontrolę nad swoim losem, Pantera zamyka ją w świecie, który dla niej wykreowała. Pantera to mrożąca krew w żyłach podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. To wydanie jest rozbudowaną wersją reżyserską. Zawiera dodatkowe materiały nie opublikowane w oryginalnej książce.

O autorze: Brecht Evens – belgijski twórca komiksowy urodzony w 1986 roku. Studiował ilustrację w Gent i komiks w Brukseli. Za komiks „Wrong Place” otrzymał nagrody Willy’ego Vandersteena w 2010 roku i nagrodę publiczności w Agouleme w 2011 roku. Od 2013 roku mieszka w Paryżu. W 2016 roku otrzymał za „Panterę” nagrodę Bédélys na kanadyjskim festiwalu w Montrealu.

Książkę wydano ze wsparciem funduszu Flanders Literature. flandersliterature.be

Scenariusz: Brecht Evens
Rysunki: Brecht Evens
Tłumaczenie: Agnieszka Bienias
Cena:99 zł
ISBN: 978-83-65527-58-5
Format: 280X230
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 136
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 244
Wydanie: I
Data wydania: 20 marca 2018

Lewis Trondheim Ralph Azham 10: Ogień, który dogasa

Po dramatycznych wydarzeniach z poprzedniego tomu, Ralph Azham pomimo lęków, które mu towarzyszą, jest bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, by zaprowadzić pokój w królestwie. Niepokoje, że zostanie zepsuty przez władzę, zniknęły wraz z pojawieniem się potrzeby zaprowadzenia porządku w Astolii. Wybraniec wie, że może liczyć na swoich najbliższych, wśród których są Yassu i Zania.

Nagłe zniknięcie szpiegującego ich Willa, doprowadza do odkrycia klanu nieśmiertelnych i ich tajemnic. A co stanie się z miłością Ralpha i Zanii, gdy Ralph odkryje naturę drugiej mocy Zanii? Na Ralphie nie ciążą już tylko decyzje osobiste, ale też i odpowiedzialność za cały kraj. Jaki wpływ wywrze to na naszym bohaterze? Ten tom odpowiada na liczne nurtujące nas pytania, ale i stawia nowe.

Scenariusz: Lewis Trondheim
Rysunki: Lewis Trondheim
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
Cena: 37 zł
ISBN: 978-83-65527-53-0
Format: 210X290
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy
Komiks nr 245
Wydanie: I
Data wydania: 20 marca 2018

Berliac Asian Store Junkies

Asian Store Junkies ukazywał się w odcinkach w magazynie Vice. To komiks zabawny… w odrażającym stylu. Nie ma jak się do niego przyczepić… bo jest tak odrażająco obślizgły, że żadne g***o się nie utrzyma. Na dodatek jest krótszy od Sadbøia, przez co każdy d***l go strawi!

Polecamy! Sowa (rola epizodyczna) też go poleca!

Berliac – argentyński komiksiarz, tworzący w stylu mangowym. W swoim artystycznym życiu tułał się po całym świecie, od niedawna mieszka w Polsce, w Krakowie. Sadbøi to najobszerniejszy komiks w jego dorobku.

Scenariusz: Berliac
Rysunki: Berliac
Tłumaczenie: Dominik Szcześniak
Cena: 19,9 zł
ISBN: 978-83-65527-34-9
Format: 148X210
Oprawa: miękka
Liczba stron: 68
Druk/barwność: czerń i biel
Zalecane dla odbiorcy: Dorośli i młodzież
Komiks nr 246
Wydanie: I
Data wydania: 20 marca 2018

Alison Bechdel Fun home. Tragikomiks rodzinny

Oryginalne i wspaniale opowiedziane wspomnienia kultowej autorki komiksów, których szczególnymi wyróżnikami są gotyckie łuki, rodzinny dom pogrzebowy, erotyczne niespełnienie i wielka literatura.

Ta niesamowita książka autorstwa Alison Bechdel jest śmieszno-straszną rodzinną opowieścią, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Obok Persepolis Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę, który – jak wychodzi na jaw – przez wiele lat romansował z mężczyznami. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację, odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison „wychodzi z szafy” i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze.

Komiks zawiera esej Izabeli Filipiak zatytułowany Fun Home, czyli żałoba po nieobecności.

Książka została wielokrotnie nagrodzona i wyróżniona m.in. tytułem książki roku TIME 2006.

Komiksowe arcydzieło o dwóch ludziach, żyjących w jednym domu, ale w dwóch różnych światach i o tajemniczych długach, które wobec siebie zaciągnęli.

„Time”, The Best Book of 2006 (Najlepsza książka 2006)

Fun Home jest prawdopodobnie najbardziej kompaktową i jednocześnie najbardziej wymowną autobiografią jaka kiedykolwiek powstała.

Sean Wilsey, „New York Times Book Review”

Osławiony (choćby wyróżnieniem dla najlepszej książki roku 2006 wg magazynu „Time”) komiks Alison Bechdel, autorki słynnej w Stanach serii Dykes to Watch Out For i pierwszej lesbijki amerykańskiego komiksu. Osławiony zasłużenie dodajmy. Tak subtelne, bogate w niuanse portrety bohaterów rzadko zdarzają się w literaturze. Rzadko też spotyka się tak przemyślaną, kompleksową strukturę dzieła. A już w ogóle nieczęsto trafia się na tak przejmujące historie. Co prawda pisze je samo życie, ale tak doskonałe przełożenie ich na język sztuki to prawdziwe mistrzostwo. Autobiograficzna opowieść Bechdel o mocowaniu się ze światem, ojcem (przede wszystkim z nim, to w dużej mierze książka właśnie o nim), własną tożsamością (nie tylko seksualną) to literatura najwyższych lotów. Anglojęzyczni mają na tego typu przypadki ładne określenie – „instant classic”. A po polsku powiedzmy – rzecz dziejowa.

Szymon Holcman

Scenariusz: Alison Bechdel
Rysunki: Alison Bechdel
Tłumaczenie: Sebastian Buła, Wojciech Szot
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83- 63963-67-5
Format: 155X210
Oprawa: miękka
Liczba stron: 240
Druk/barwność: duotone
Zalecane dla odbiorcy: Dorośli i młodzież
Wydanie: III dodruk
Data wydania: 5 lutego 2018